JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA WIZYTĘ U DIETETYKA ?

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA WIZYTĘ U DIETETYKA ?
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA WIZYTĘ U DIETETYKA ?
Od niedawna w FizjoDuecie jest możliwość skorzystania z porad w zakresie żywienia. Pani Barbara- Dietetyk opisuje w jaki sposób przygotowac się na pierwszą wizytę.

DZIENNICZEK ŻYWIENIOWY

Na pierwszą wizytę warto przygotować dzienniczek żywieniowy z 2-3 dni. Dzięki temu dietetyk sprawnie przeprowadzi analizę sposobu odżywiania oraz zaproponuje zmiany już przy pierwszym spotkaniu. Prawidłowo sporządzony dzienniczek
zawiera informacje:
– o wszystkich pokarmach i napojach spożytych w ciągu doby,
– wielkości porcji,
– godzinę o której zostały spożyte.
Ważne, aby dzienniczek był wypełniony szczerze, aby pamiętać o przekąskach, o wpisaniu dodatków do napojów oraz jedzenia (np. cukier, mleko do kawy, masło do kanapek itd.)

DODATKOWE INFORMACJE:

– aktywność fizyczna: częstotliwość, rodzaj wysiłku, oraz czas trwania (np. spacer, codziennie, półtorej godziny),
– informacje o stanie zdrowia: ciśnienie tętnicze krwi, przebyte lub obecne choroby, przyjmowane leki. Jeżeli przyjmujemy leki na stałe, warto mieć ze sobą ich listę.

POMIARY ANTROPOMETRYCZNE

Do pomiaru masy i składu ciała używamy specjalnego analizatora z wykorzystaniem bioimpedencji elektrycznej. Pomiar jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny. Dane, jakie możemy uzyskać to masa ciała, zawartość tkanki tłuszczowej, beztłuszczowej masy ciała, zawartość tkanki mięśniowej oraz wody w organizmie. Pomiar podaje również m. in. wskaźnik tłuszczu wisceralnego, wiek metaboliczny oraz masę mineralną kości.
Do pomiaru warto się przygotować:
– pomiar przeprowadza się z gołymi stopami – najlepiej wybrać strój, który to umożliwi,
– pomiar przeprowadza się na czczo lub min. 4 godziny po posiłku,
– należy powstrzymać się od picia kawy i herbaty, alkoholu – ponieważ mogą zaburzać poziom płynów w organizmie.

WAŻNE 

Aparaty do pomiaru ciała metodą bioimpedencji wpływają na pracę innych urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne, dlatego są przeciwwskazane u osób z wszczepionym kardiowerterem – defibrylatorem oraz u kobiet w ciąży. U tych z Państwa proponujemy pomiar za pomocą tradycyjnej wagi.