Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu

Blizna po cesarskim cięciu (cc)

Czy każdą bliznę po cesarskim cięciu należy mobilizować?

Z cała pewnością każdą bliznę należy skonsultować z fizjoterapeutą.

Podczas wizyty fizjoterapeuta oceni stan Twojej blizny.

Sprawdzi czy jest ona mobilna, czyli czy poszczególne warstwy swobodnie przesuwają się między sobą.

Fizjoterapeuta oceni czy doszło do powstania zrostów. To właśnie nad nimi będzie pracował podczas mobilizacji blizny po cesarskim cięciu.

Na wizytach często przypominam, że jesteśmy zbudowani warstwowo i aby dostać się do dziecka podczas cesarskiego cięcia chirurg przecina nie tylko skórę. Przecina również otaczająca ją powięź, mięśnie, oraz macicę.

Jak się goi blizna i kiedy można zacząć ją mobilizować?

O bliźnie można powiedzieć, że jest to widoczna zmiana, która powstaje w miejscu, które zostało w tej sytuacji przecięte przez chirurga. Należy pamiętać, że warstwy które są niewidoczne również podlegają procesom gojenia tkanek.

Wyróżniamy 3 fazy gojenia tkanek:

1- zapalenia, która trwa od 2-7 dni ( w tym czasie, jeżeli macie możliwość wizyty u fizjoterapeuty, praca będzie się skupiała nie na samej bliźnie do momentu jest zamknięcia oraz ściągnięcia szwów, ale delikatnej pracy globalnej. Otrzymacie instruktaż odnośnie podstawowych ćwiczeń w tym oddechowych, rozciągających oraz poprawiających zakres ruchomości. Mają one również na celu przybranie jak najszybciej pozycji wyprostowanej. Zalecane są próby leżenia na brzuchu w celu rozciągania okolicznych tkanek. Początkowo zaczynając od wysokiego stołu kuchennego w pozycji półleżącej. Taki rodzaj terapii wpłynie korzystanie na:

– usprawnienie procesów gojenia się tkanek,

-prawidłowe ułożenie kolagenu,

-mniejszą ilość potencjalnych zrostów,

-szybszy powrót do postawy i sprawności sprzed ciąży)

2- naprawy, trwa od 6-8 tygodni ( Jest to bardzo ważny czas, w którym najlepiej zgłosić się na wizytę do fizjoterapeuty. Uzyskamy wówczas najlepsze efekty zdrowotne, ale również wizualne waszej blizny.

W momencie ściągnięcia szwów można już opracowywać okolice blizny co usprawni drenaż okolicy brzucha, poprawi warunki gojenia i zmniejszy ciśnienie w obrębie jamy brzusznej i samej blizny.

Gdy blizna po cc jest już w pełni wygojona ok 4-6 tygodni, stosujemy całą gamę zabiegów:

-techniki terapii manualnej (praca na narządach wewnętrznych, pomoc w powrocie do formy sprzed ciąży, wyrównanie ciśnienia w jamie brzusznej, wspomaganie i regulacja pracy jelit, często pomoc w zmniejszeniu dolegliwości bólowych młodej mamy)

– masaż powięziowy ( z uwzglednieniem mobilizacji poszczególnych warstw, poczynając od skóry, poprzez warstwę podskórną, powięź powierzchowną, głeboką, eliminując zrosty, usprawniając ułożenie kolagenu)

-masaż tkanek głebokich (forma pracy na okolicy blizny oraz przyległych tkanek, mięśni, powięzi poprawiająca cyrkulacje płynów, zwiększa drenaż okolicy, odpływ z okolicy rany, lepsze gojenie

– pinoterapię (szczególnie polecana forma terapii pozwalająca wspomóc poprawę czucia w obrębie jamy brzusznej oraz samej blizny, profilaktyka powstawania bliznowców)

– terapia aplikatorami wieloigłowymi dr Lyapko (szczególnie polecana forma autoterapii zarówno wałkami w okolicy samej blizny, jak matami na plecy, poprawia krążenie, eliminuje bolesność okolicy)

– fala uderzeniowa na bliznę, rozstępy ( przyspiesza procesy gojenia, w sposób bezpośredni drgania fali uderzeniowej wpływają na prawidłowe ułożenie cząsteczek kolagenu)

Dążymy do prawidłowego wyglądu blizny – biała, perłowa, nie wciągnięta, płaska, mobilna, bezbolesna z prawidłowym czuciem, prawie niewidoczna- właśnie tak scharakteryzowałabym prawidłowo wygojoną bliznę po cesarskim cięciu.

3- modelowania blizny, trwa od 6 miesięcy do 2 lat (Pamiętajcie, że Nasze ciało chce się leczyć, regenerować i nigdy nie jest za późno na takie działania. Najlepsze efekty, które będą stosunkowo szybkie osiągniecie w pierwszych miesiącach po cięciu, jednak z praktyki gabinetowej wynika, że nawet bardzo dawną blizna po odpowiednio dobranej terapii warto się zająć. Usuwając tym samym inne dolegliwości, zabierając nadmierną stymulację tej okolicy uzyskując poprawę po terapii, wdzięczność i uśmiech pacjentki. )

Jakie dolegliwości daje niemobilizowana, wciągnięta, twarda blizna ?

Do najczęstszych dolegliwości należą:

– ból brzucha, podbrzusza, miednicy,

  • bolesne miesiączki,
  • ból podczas stosunku,
  • problemu w kolejnej ciąży np. rozejście blizny, wrastanie łożyska w bliznę po cc
  • wzdęcia, gazy i zaparcia,
  • zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej
  • problem z rozejściem mięśni prostych brzucha
  • bóle kręgosłupa lędźwiowego,
  • bóle bioder
  • zmiana sylwetki- zgarbiona sylwetka,pochylona do przodu,ten wzorzec występuje szczególnie w przypadku blizny wciągniętej, zaburzenie wzorca chodu
  • migreny, bóle głowy

Są to dolegliwości, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się bezpośrednio z blizna po cesarskim cięciu, o którym już dawno nasze pacjentki zapominają.

Jak często zapisywać się na terapię:

Jeżeli nie występują żadne inne dolegliwości, optymalny czas to 1 x w tygodniu , czas trwania wizyty : 45` lub 60`

mgr Sylwia Paszkowska